Po sérii jarných prívlačových pretekov, sme začali zabezpečovať násadu kapra na novú sezónu a blížiace sa kaprové preteky.

Tak ako sa už stalo zvykom aj v tomto roku sme usporiadali kaprové preteky Orvišťský Šupináč 2018, bol to 8. ročník týchto populárnych pretekov. Zúčastnilo sa ich 58 pretekárov z celého Slovenska. Medzi nimi sme opäť privítali aj dvoch zástupcov z družobnej obce Šakvice. Pred pretekmi sme do rybníka Záhumnie nasadili 10 metrákov kapra. 700 kg boli ryby 1,8 – 2,5 kg a zvyšné boli krásavci nad 5kg. Členovia RZ Záhumnie zabezpečili pre všetkých prítomných bohaté občerstvenie, či už pečené cigáro, špičkový hovädzí guláš a v neposlednom rade chutné pečené pstruhy. Tak isto bol zabezpečený aj pitný režim.

V sobotu 28. Apríla v skorých ranných hodinách sa začali pretekári schádzať na rybníku, aby si vylosovali svoje miesta lovu a o 7:30 sa paráda začala. Tento rok sme po prvý krát odmenili pretekára, ktorý z vody vylovil aj prvého mierového kapra. Asi po piatich minútach od začiatku lovu sa to podarilo Slavišovi Petrovičovi z Piešťan. V jeho podberáku skončil 52 cm šupináč. Netrvalo dlho a z vody sa začali loviť ďalšie a ďalšie ryby. Každý pretekár si mohol počas preteku privlastniť jedného kapra od 45 – 60 cm. Túto možnosť využilo 15 pretekárov. Kapor ktorý mal nad 60 cm sa odvážil a pustil späť do vody a do preteku sa započítal. Počas preteku sa zdolalo 153 kaprov, z toho bolo 98 mierových. Najviac kaprov zdolal Zdeňek Jakubčík zo Šakvic, za čo si odniesol vak na udice. O 15:00 sa pretek ukončil a mohlo nasledovať váženie úlovkov. V tomto preteku boli odmenení prví šiesti pretekári z najťažším kaprom.

Na šiestej priečke sa umiestnil Peter Chudý ktorý zdolal kapra o váhe 6,30 kg/80 cm. Na piatom mieste skončil Lubko Zubák s kaprom 6,54 kg/80 cm. Obaja si odniesli dvojkazetu špičkového vína. Ako štvrtý v poradí skončil Martin Balaga, na jeho udici skončil kapor o váhe 6,56 kg/76 cm, za čo sa mu ušiel poukaz od Pneuservis Vojtech Dekan v hodnote 50 eur.

Na bronzovej priečke skončil Laco Košút z Piešťan, ktorý zdolal kapra 6,82 kg/81 cm. Jeho odmena bola 50 eur v hotovosti a pamätný pohár za tretie miesto.

Vicemajstrom pretekov sa stal Ľuboš Láska z Piešťan, ktorý vylovil zo Záhumnia Kapra o hmotnosti 6,82 kg/82 cm. Jeden centimeter dĺžky ryby rozhodol o jeho druhom mieste. Za to si z preteku odniesol poukaz v hodnote 100 eur od Rybárske potreby pani Lipková a samozrejme pamätný pohár za druhé miesto.

Šampiónom preteku sa stal už tu raz spomínaný Slaviša Petrovič, ktorý počas preteku zdolal kapra o váhe 7,20 kg/76 cm. Ako víťaz si odniesol poukaz v hodnote 200eur od Rybárstvo Jozef Fekete z Vrbového a pohár pre víťaza preteku. Tak isto jeho meno bolo navždy vyryté aj na putovný pohár preteku Orvišťský Šupináč. Keďže Slaviša je aj minuloročný víťaz, zostáva mu preteky vyhrať aj o rok a putovný pohár bude navždy jeho.

Členovia RZ Záhumnie ďakujú všetkým zúčastneným, či už pretekárom, ale aj návštevníkom za záujem o naše akcie, na ktorých vás aj v budúcnosti veľmi radi privítame.

Na záver by som chcel dodať, že sme na Záhumní vyvŕtali novú studňu, tá stará už nevyhovovala a predĺžili sme prístrešok relaxačno oddychovej zóny, kde sa v týchto dňoch kladie zámková dlažba, ktorú nám poskytla obec, za čo chceme veľmi pekne poďakovať obecnému zastupitelstvu a starostovi obce p. Pavlovi Paulovičovi.

Petrov Zdar.

Autor článku: Norbert Michel tajomník RZ Záhumnie vo Veľkom Orvišti.