Nie len my, ale aj niekoľko desiatok zarytých vyznavačov športového rybárstva, a to konkrétne v prívlači. Od jarných pretekov odtieklo po Barine (miestny potok) veľa vody, aby sme mohli opäť začať prípravy na jesenný pretek v prívlači pod názvom Orvišťský blyskáč. Jednalo sa už o desiaty ročník, tejto obľúbenej akcie. Bože, ako ten čas letí. Pre veľký záujem, posledné dva roky, sme usporiadali preteky v sobotu aj v nedeľu, každý ako samostatný pretek. Členovia RZ Záhumnie zabezpečili na zdarný priebeh pretekov dostatočné množstvo 600kg násady pstruha dúhového, tak isto aj kvalitné občerstvenie pre pretekárov a aj pre širokú verejnosť, ktorá nás prišla podporiť v tejto vydarenej akcii.

V sobotu 5. októbra sa pretekov zúčastnilo deväťdesiat pretekárov z celého Slovenska, z toho dvaja boli z Moravy a dokonca jeden borec prišiel až z Rumunska.

Počas losovania sa pretekári rozdelili na dve skupiny, vyžrebovali si svoje štartovné číslo v prvom kole a paráda sa mohla začať. Každá skupina chytala štyri päťdesiat minútové kolá. Neviem čím to bolo, ale ryby moc aktívne neboli. Neskôr sme zistili, že skoro všetka jesenná násada pstruhov dúhových bola ešte v nerese, čo sa prejavilo aj na mnohých pretekoch konaných na jeseň 2019. Počas pretekov sa ulovilo iba 465 kusov pstruha (..na jarných pretekoch sa chytilo za rovnakých podmienok 1226.)

Najlepšie si počínal Igor Slávik z Piešťan, ktorého súčet umiestnení zo štyroch kôl bol 18 a z vody vylovil 13 kusov pstruha. Za svoje víťazstvo si odniesol už tradičný bicykel zn. Kellys, a pohár pre šampióna pretekov. Na druhom mieste sa umiestnil Peter Klesniak. Jeho súčet umiestnení bol 49 a z vody vylovil 8 pstruhov. Bol odmenený sto euro bankovkou a pohárom za druhé miesto. Na bronzovej priečke sa umiestnil Marian Michalka, ktorý zbohatol o 50 eur a aj jemu prináležil pohár za tretie miesto. V hlavnej kategórii sme odmenili celkove deväť pretekárov.

Vyhodnotili sme aj kategóriu žien. Prvá skončila pani Drahomíra Vaňová, za ňou skončila Veronika Hromnáková a na tretej priečke Mirka Schneiderová. Všetky spomínané dámy obdržali trofejné poháre a kazety špičkového vína. Všetkým odmeneným venoval pán David Havlíček darček od firmy Nástrahy CZ, v ktorom si majitelia našli nástrahy a drobné pomôcky na lov rýb na prívlač. Po vyhodnotení sme sa rozlúčili s pretekármi, poďakovali sme sa im za ich priazeň, aby sme sa mohli opäť ráno v nedeľu mohli zvítať z mnohými z nich na novom preteku.

V nedeľu 6. októbra sa konali nové preteky, napustili sme čerstvú násadu pstruhov, ktoré sme mali v klietke na vode rybníka Záhumnie. Takto sa snažíme vylepšiť podmienky pre lov. Preteku sa zúčastnilo 91 pretekárov, z toho štyri zástupkyne nežného pohlavia. Chytalo sa systémom dvoch skupín, každá chytala štyri kolá. Počas pretekov sa ulovilo 634 dúhakov. Počas pretekov sa mohli sa všetci mohli občerstviť v bufete a tiež si mohli pochutnať na výbornom guláši , pečených pstruhoch, alebo na pečenom cigáre.

Lídrom nedeľného preteku sa stal Braňo Pecník, ktorý naplno zúžitkoval znalosť „domácej vody“.Jeho Súčet umiestnení bol po štyroch kolách 32, a počas pretekov Braňo zdolal 13 pstruhov, z toho štyri ryby chytil v štvrtom kole. Táto skutočnosť mu zabezpečila nový bicykel a pohár pre víťaza. Navlas rovnaký súčet umiestnení a aj počet úlovkov mal aj Roman Schwartz, no Roman chytil v poslednom kole iba jednu rybku, ktorá mu zabezpečila „ len“ druhé miesto. Za jeho snahu mu pribudla zelená euro bankovka a pohár pre vicemajstra pretekov.

Na tretej priečke sa znovu umiestnil Maroš Michalka, ktorý má tiež náš rybník Záhumnie takisto zmáknutý. Ku sobotnej 5o eurovke mu pribudla ďalšia a aj pohár za tretie miesto. V hlavnej kategórii sme si ocenili opäť deväť pretekárov. Verím, že sa potešili z jedno a dvoj kaziet kvalitného vína, ktoré nám do cien venoval náš dobrý priateľ Jožko Valo, zástupca starostu obce Veľké Orvište. Tak ako v sobotu, aj v nedeľu sme ocenili dámy rybárky za ich skvelé výkony. Prvá bola Soňa Predná, za ňou skončila Drahomíra Vaňová a na tretej priečke skončila Magdaléna Plačková. Menované si rozdelili poháre podľa poradia a kazety vína. Všetci ocenení si odniesli aj balíček nástah od Nástrahy CZ.

Bol to hektický víkend, ale stál za to. Mňa osobne nabil ďalšou energiou.

Tento rybársky šport je na Slovensku na vzostupe, o čom svedčí stále narastajúci záujem o naše preteky.

Na záver dovoľte aby som poďakoval zúčastnením pretekárom, priateľom a známym, ktorý nás poctili svojou návštevou, a v neposlednom rade aj aktívnym členom RZ Záhumnie, ktorý zabezpečili zdarne víkendovú akciu.

Po pretekoch zostal bohato zarybnený rybník Záhumnie, čo využili naši členovia, ale aj široká verejnosť na kvalitnú rybačku. A to ešte nebolo všetko, čo sa týkalo zarybnenie, lebo už 26. októbra boli na programe ďalšie preteky a to Grand finále Trout Area Slovakia. Tieto preteky sú vyvrcholením umenia najlepších prívlačkárov na Slovensku. Bližšie info: http://troutarea.sk/preteky-2019/

Na tieto preteky sa do rybníka napustilo 500kg dúhakov a na ďaľšie, ktoré sa konali už o týždeň ďaľších 300kg. To sme sa pripravovali na spoluprácu s Trout Area Slovakia na usporiadaní, ATLAS 2019 AREA TROUT FISHING European Championship. Toto bola čerešnička na torte akcií v roku 2019 na rybníku Záhumnie vo Veľkom Orvišti. Akcia sa uskutočnila 2. a 3. novembra a zúčastnilo sa ho 12 štátov zo starého kontinentu. Každú krajinu reprezentovali štyria najlepší borci. Po dvojdňovom urputnom zápolení sa majstrami Európy stalo Rusko, za nim skončila Ukrajina a na tretej priečke sa umiestnilo domáce družstvo zo Slovenska. Slovensko reprezentovali Igor Slávik, Braňo Pecník, Marian Michalka, Michal Daněk a nahradník bol David Drančák. Chlapcom gratulujem k peknému úspechu a želám veľa pekných výsledkov v ďalších podujatiach.

Po skončení poslednej akcie v roku2019 na rybníku nastal čulý ruch. Deň, čo deň sa z rybníka porúčalo niekoľko desiatok pstruhov, sem tam aj kapor. Tieto rybky obohatili jedálniček lovcov, svojim kvalitným mäskom.

Na záver mi dovoľte popriať v Novom Roku pevné zdravie, priateľa po boku hlavne veľa úsmevov na tvári.

Vidíme sa na Záhumní priatelia. Petrov Zdar.