Tak a je to tu. Naše RZ Záhumnie začalo svoju druhú dekádu existencie naplno a postupne budeme pridávať plyn.

V mesiaci marec a to 16.a 17. sme pomohli spolu zorganizovať víkendové dvojkolo Troth ligy v prívlači. Pred pretekmi sa do rybníka Záhumnie nasadilo 600kg pstruha dúhového. Počas dvojdňového preteku sa chytilo spolu 2025 kusov pstruha. Všetci bodkáči skončili späť vo vode, nakoľko si pretekári tejto ligy ryby neprivlastňujú. Všetci pretekári boli spokojní, len slniečko sa moc nechcelo ukázať. To, že sa u nás na rybníku Záhumnie objavil pán Ilsur Talipov, ktorý je prezident Atlas Trouth Area Europa, začali sme tušiť a zároveň tajne dúfať, že sa tu možno niečo udeje. Táto organizácia pôsobí v rámci Európy a združuje všetky európske štáty v Trouth area lige. Po jeho dvojdňovom skúmaní , jeden deň využil aj na lov v prívlači, viedol veľa rozhovorov , v nedeľu robil živé internetové vysielanie, sa rozhodol ako boss tejto európskej ligy, že jesenné finále v rámci Európy bude práve u nás na rybníku Záhumnie. A to konkrétne 2.a 3. novembra 2019. Zúčastní sa na ňom dvanásť krajín a každú budú reprezentovať štyria najlepší prívlačkári danej krajiny. Je to veľká výzva pre slovenskú sekciu Trouth ligy, ale aj pre nás a celú našu obec.

Začiatkom apríla sme zorganizovali tradičné prívlačovky pre širokú verejnosť, pod názvom Jarný pstruh. Keď že je o tieto preteky mimoriadny záujem, museli sme urobiť dvoje preteky a to 6.a7. apríla2019. Pred pretekmi sme nasadili čerstvú obsádku pstruha v množstve 500kg. Počas dvoch dní sa tu stretlo 170 pretekárov od Tatier k Dunaju a ešte aj osem spoza Tatier, z Poľska. V sobotu sa podarilo vyloviť zo Záhumnia 1026 pstruhov. V hlavnej kategórii bolo ocenených desať najlepších pretekárov, ktorí získali vecné ceny od Nástrahy ,cz a kazety vína. Na tretej priečke sa umiestnil Jaroslav Ondruš ktorý si vybojoval pohár za tretie miesto a 50eurovú hotovosť. Na striebornej priečke skončil Martin Boor, ktorý zbohatol o sto euro a tak isto dostal pohár za druhé miesto. Víťazom sa stal Maťo Melicháč z Piešťan, ktorý získal pohár pre víťaza preteku a novučičký bicykel zn. Kellys. V kategórii žien vyhrala Soňa Predná z Krakovian, druhá za ňou skončila Edita Stepanow z Poľska a na bronzovom stupni sa umiestnila pani Drahomíra Vaňová z Nového Mesta nad Váhom. Dievčatá obdržali pamätné poháre podľa umiestenia, kazety vína a vecné ceny od Nástrahy cz.

Po vyhodnotení preteku sa pod prístreškom na Záhumní rozhostila družná debata komu koľko “spadlo“ rýb, čo a aká nástraha platila na ryby v danom sektore, aká farba, aká planda, či guma, no hotová alchýmia.

Pretekári sa pomaly rozišli do svojich domovov, aby sme sa mohli ráno v nedeľu opäť zvítať na rybníku Záhumnie.

Ráno ešte za tmi sa začali prvý nedočkavci hlásiť o vylosovanie lovných miest.Za hodinku sa dostavilo 84 pretekárov opäť z celého Slovenska a aj včerajší poliaci. Počas preteku sa v nedeľu vylovilo 1019 dúhakov, čo bolo len o sedem menej ako v sobotu. Pretekalo sa v dvoch skupinách A a B.A každá skupina absolvovala štyri päťdesiat minútové kolá. Víťazom sa stal pretekár s najnižším súčtom umiestnení v jednotlivých kolách. Aj v nedeľu sme vyhodnotili kategóriu žien. V preteku súťažilo päť žien. Na tretej priečke sa umiestnila Soňa Predná, na druhej Drahomíra Vaňová a víťazkou sa stala Edita Stepanow. Dámy získali pamätné poháre podľa poradia a vecné ceny od Nástrahy cz., ktoré nám do pretekov venoval pán David Pavlíček. V hlavnej kategórii sme opäť ocenili desať naj pretekárov. Borci na 10. až štvrtom mieste získali kazety vína a vecné ceny od spomínanej firmy. Na bronzovej priečke sa umiestnil Vlado Pavlovič a získal 50euro v hotovosti a pohár za tretie miesto. Vicemajstrom preteku sa stal Roman Buršák, ktorý si prilepšil 100.eurovkou a získal pohár za druhé miesto. Stupienok najvyšší si vybojoval Tomáš Florek a domov si odviezol nový bicykel zn. Kellys a pohár pre šampióna preteku.

Po veľkom aplauze všetkých prítomných, pre nás organizátorov, že sme to opäť dali, nám padol veľký balvan z pliec. Dovoľte aby som poďakoval všetkým ktorí sa zúčastnili jedného, alebo oboch pretekov na Záhumní, že nám zachovávajú svoju priazeň a tešíme sa už na jeseň opäť na pretekoch. Veľké ĎAKUJEM patrí aj členom RZ Záhumnie pri príprave a aj samotných pretekoch, či už pri zabezpečení občerstvenia, násady ako aj pri poste rozhodcu.

Po skončení prívlačových akcií, zostal rybník bohato zarybnený pstruhom dúhovým, čo využilo množstvo rybárov zo širokého okolia, aby sa povenovali svojej záľube a zároveň si obohatili svoj jedálniček kvalitnou rybou.

Trošku sme si vydýchli a už sme pripravovali preteky v love kapra s názvom Orvišťský šupináč. Tento pretek sme naplánovali na 27. apríla2019. Pred pretekom sme nasadili do rybníka 1000kg kapra K3, ktoré sme zakúpili v Pohořeliciach na Morave. Preteku sa zúčastnilo 54 pretekárov opäť z celého Slovenska a traja pretekári zo Šakvic na Morave, čo je naša družobná obec. Zápolenie sa začalo o 7:30 a skončilo sa o 15:00seč. Počas preteku sa chytilo 205 mierových kaprov, t.j. od 45cm vyše. Členovia RZ Záhumnie pripravili pre všetkých chutné občerstvenie, či už pečené cigáro, výborný hovädzí guláš a pečené pstruhy. Len to počasie mohlo byť kúsok lepšie. Po odtrúbení preteku nastalo vyhodnotenie.

Prvého mierového kapra v preteku ulovil Róbert Šurina z Trnavy, za čo získal vak na udice, kazetu vína a vecné ceny. Najviac mierových kaprov počas preteku zdolal Karel Sehnal zo Šakvic a to 26kusov. Takisto obdržal vak na udice, kazetu vína a vecné ceny.

V hlavnej kategórii sme ocenili deväť pretekárov. Pretekári na 9. až štvrtom mieste obdržali vecné ceny a kazety vína. Vecné ceny nám do súťaže venoval pán Michal Repka majiteľ rybárstva REMI, začo mu veľmi pekne ďakujeme. Víno nám do súťaže venoval pán Jozef Valo zástupca starostu vo Veľkom Orvišti. Tak isto ďakujeme aj jemu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Na tretej priečke v preteku sa umiestnil Ľuboš Láska z Piešťan, ktorý zdolal kapra o váhe 6,45kg, za čo získal pohár za tretie miesto a 50eurovú hotovosť.

Striebornú priečku obsadil Dušan Sopúch zo Serede ktorému sa podarilo zdolať kapra o váhe 6,90kg. Za toto získal pohár vicemajstra preteku a stovečku do vačku.

Víťazom deviateho ročníka pretekov Orvišťský Šupináč sa stal Tomáš Komár z Krakovian. Tento borec ulovil na Záhumní kapra o váhe 8,58kg, za čo mu právom patrí pohár pre víťaza preteku, 200euro v hotovosti. Ďalej získal na jeden rok putovný pohár, na ktorom bude navždy vyryté jeho meno.

Toľko o akciách na Záhumní, ktoré už máme zdarne za sebou. Tešíme sa spolu s vami na ďalšie, počas nasledujúceho obdobia.

A na záver aby som nezabudol. Vybudovali a komplet sme zariadili novú kuchynku , v ktorej sa nám bude lepšie pripravovať občerstvenie pre vás. Ruku k dielu priložili členovia RZ, menovite Zdenko Markech, Miro Králik, Peter Toman, Marek Palkech, Peter Vavrinec, Igor Belica a iní. Tiež by som chcel poďakovať Petrovi Maráčkovi za jeho prístup k nášmu RZ.