Ešte nedozneli ohlasy a dojmy z jarných prívlačových pretekov a už klopali na dvere tradičné kaprárske preteky Orvišťský šupináč, ktoré sme chystali už po siedmi krát.

Násadovú rybu sme zabezpečili z moravského Hodonína v množstve 800kg. Medzi násadou boli aj 5-6kg ryby. Na preteky sa prihlásilo 65 vyznávačov Petrovho cechu od Bratislavy až po Kysuce. Smelo môžeme povedať, že preteky boli medzinárodné, lebo sme na nich s radosťou privítali trojicu rybárov z družobnej obce Šakvice na Morave.

V sobotu 23. apríla ráno o 6.hodine začala prezentácia a losovanie pretekárskych miest. Po zaujatí stanovíšť začalo vnadenie a o siedmej hodine a tridsiatej minúte dopadli prvé nástrahy do rybníka Záhumnie. Prvé kapry nenechali na seba dlho čakať a po pár minútach sa krásne ryby ocitli v podberákoch. Intenzita záberov sa striedala, ale väčšina pretekárov vylovila bodovanú rybu, ktorú si mohla privlastniť, a však iba do veľkosti 65cm. Ryby nad túto mieru museli byť vrátené späť do rybníka, no do súťaže sa po odvážení zarátali. Členovia združenia pripravili občerstvenie vo forme klobás, gulášu a pečených pstruhov pre pretekárov a pre návštevníkov preteku.

S pribúdajúcim časom sa počet ulovených kaprov zvyšoval a na konci pretekov t.j. o 15 00 hod. sa zastavil na počte 86 kusov. Je pravda, že je to menej ako v predchádzajúcom ročníku pretekov, ale o to väčšie ryby. Víťaza pretekov sme spoznali po zvážení jednotlivých kaprov, keď že sa súťažilo o najťažšieho kapra. Členovia rybárskeho združenia Záhumnie pripravili pre pretekárov šesť hodnotných cien.

Na šiestom mieste sa umiestnil Peter Maráček z Piešťan,ktorý zdolal kapra o dĺžke 57cm a váhe 3,65kg, za čo si odniesol dve denné povolenka na lov na rybníku Záhumnie.

Pred nim skončila Drahomíra Vaňová z Nového mesta nad Váhom. Jej kapor mal miery 57cm a váhu 4,26kg., čím si vylovila kartón špičkového vína.

Zemiakovú medailu si vybojoval Jozef PEPO Paulech z Ostrova za kapra 70cm a váhy6,00kg.Ušiel sa mu poukaz na služby od Pneuservis Vojto Dekan.

Bronzový stupeň obsadil Ján Markech z Potvoríc. Jeho kapor meral 72cm a vážil6,35kg.Tento úlovok mu priniesol 50euro v hotovosti.

Vicemajstrom preteku sa stal Tomáš Muller z Veľkého Orvišťa, ktorý zdolal kapra o váhe7,40kg a dĺžke75cm. Stal sa majiteľom poukazu na nákup rybárskych potrieb v hodnote 100euro. Tento poukaz venoval do súťaže pán Martin Lipka.

Zaslúženým víťazom preteku Orvišťský šupináč 2016 sa stal Marián Vavrinec taktiež obyvateľ V. Orvišťa (Hrackárech),(nie klinček ani čajíček), ktorý vytiahol z vody kapra o dĺžke77cm a váhe 7.83kg. Tento kapor mu priniesol poukaz na nákup rybárskych potrieb v hodnote 200euro, ktorý do súťaže venoval majiteľ rybárstva z Vrbového, pán Jozef Fekete.

Členov združenia Záhumnie teší, že sa im podarila ďalšia vydarená akcia. Pevne veríme , že budú nasledovať ďalšie a ďalšie, lebo baví nás robiť a rozdávať radosť iným. Zároveň chcem poďakovať tradičným ale aj novým návštevníkom našich podujatí, za ich priazeň a podporu.

Petrov Zdar.

Autor článku Norbert Michel.