Chladnejšie rána, opadané lístie zo stromov, ranný opar nad vodnou hladinou, svieži vetrík, no pekné slnečné počasie naznačilo, že je tu jeseň a s ňou aj ďalšie aktivity, ktoré sa začali na rybníku Záhumnie vo Veľkom Orvišti.

Členovia RZ Záhumnie zorganizovali a úspešne zabezpečili už deviaty ročník prívlačových pretekov v love pstruha dúhového. Preteku sa zúčastnilo 73 štartujúcich z celého Slovenska, vrátane jedného pretekára z ČR. V utorok pred pretekmi sme do rybníka nasadili 300kg pstruha dúhového zo Slovrybu Príbovce. Do sobotného preteku sa dúhaky udomácnili v novom revíry. V sobotu 6. 10. ešte pred piatou hodinou rannou sa na rybníku mihli prvé postavy. To Zdenko Markech a Miro Králik začali smažiť cibuľu na základ gulášu v dvoch kotloch .Tak isto sa už piekli fantastické cigára ktoré sme boli určené na raňajky pre pretekárov. Okolo šiestej hodiny sa začali schádzať prvý pretekári a začalo losovanie stanovísk a registrácia. Samozrejme nechýbal tradičný Welcome drink vo forme slivovičky. Zaregistrovalo sa 73 pretekárov, z toho štyri ženy. Zvítali sme sa so starými priateľmi, no prišlo aj veľmi veľa nových tvárí, čo nás príjemne prekvapilo. Po raňajkách sa začalo o 8:00 prvé kolo preteku. Pretekári sa vylosovali do dvoch skupín A a B, každá skupina absolvovala štyri päťdesiat minútové kolá, medzi ktorými bola desať minútová prestávka na vystriedanie. Tá skupina, ktorá mala práve voľno sa mohla občerstviť v bohato zásobenom bufete, alebo sa naobedovať chutného gulášu. Na guláš a pečené pstruhy sa dostavilo veľa štamgastov, ktorí nás neobídu počas žiadnej akcie, keď tieto lakocinky pripravujeme.

Tak ako sa pretek blížil ku koncu, a jeho priebežné poradie sa menilo, zvyšovalo sa napätie medzi pretekármi, ako to celé dopadne. Keď o 15:50 zaznelo posledné odtrúbenie preteku, začalo sa konečné zrátavanie výsledkov. Vždy ako to na pretekoch býva, víťaz môže byť len jeden. Niekomu sa zadarí viac, inému menej. Často to závisí od počasia, vylosovaného stanovišťa, aktivity rýb, rybárskeho náčinia a hlavne kumštu. Počas preteku sa ulovilo 510 pstruhov. Súťažiaci si privlastnili 126kusov pstruha dúhoveho.

Po zrátaní výsledkov sme pristúpili k vyhláseniu najúspešnejších pretekárov. V kategórii žien sa na stupňoch pre víťazov umiestnili:

Na prvom mieste Miroslava Schneiderová zo Svätoplukova, za ňou na druhom mieste skončila Zuzka Khúnová zo Šurian a tretia v poradí bola Martina Košútová z Piešťan. Ocenené dievčatá si odniesli pamätné poháre pre víťazov, dvoj kazety kvalitného vína, ktoré nám na preteky venoval p. Jozef Valo, a ďalej balíček nástrah pre prívlač, ktoré nám venoval p. David Havlíček z firmy NÁSTRAHY.cz. Za čo obom menovaným pánom veľmi pekne ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Ďalej nasledovalo vyhlásenie jedenásť najlepších pretekárov IX. ročníka pretekov Orvišťský blyskáč. Pretekári na štvrtom až jedenástom mieste obdržali kazety výborného vína a balíčky nástrah od firmy NÁSTRHY.cz Vrcholom podujatia bolo dekorovanie troch najúspešnejších pretekárov.

Na bronzovej priečke sa umiestnil Enrico Novek z Bratislavy, za čo si odniesol pamätný pohár za tretie miesto, 50euro v hotovosti a balíček nástrah, už od spomínanej firmy.

Vicemajstrom preteku sa stal Richard Suchý, a aj jemu patril pamätný pohár za druhú priečku, zelená euro bankovka a balíček nástrah.

Víťazom IX. ročníka sa stal Rastislav Kuhajda z Piešťan, ktorý sa stal majiteľom novučičkého bicykla značky Kellys, tak isto získal pohár pre víťaza a balíček nástrah.

Po skončení dekorovania, nastala družná debata, videl som naokolo usmiate tváre, ba padli aj slová uznania, že sme to všetci spolu opäť dali. Aj keď nás tieto preteky stáli o trochu viac úsilia, dovolím si povedať, že stálo to zato. ....ešte aj to počasie bolo super.

A čo na záver?

Dovoľte aby som poďakoval všetkým pretekárom, i vám ktorý ste sa prišli pozrieť na preteky, či len ochutnať pripravené špeciality a tým podporiť naše RZ Záhumnie v ďalšej činnosti. Ďalej ďakujem členom RZ a pánovi Braňovi Pecníkovi, ktorí pomohli zabezpečiť zdarný priebeh pretekov.

Už teraz sa tešíme na ďalšie akcie na rybníku Záhumnie vo Veľkom Orvišti.

Najbližšia akcia na rybníku bude dňa 10. novembra2018 a to Grand finále jazernej pstruhovej ligy. Kde môžete vidieť, ako loví slovenská elita tohto nádherného športu.

Vidíme sa na Záhumní priatelia.

 

Autor článku Norbert Michel.