Ešte septembri minulého roku ma napadla myšlienka zorganizovať preteky v love pstruha pre dvojice, ktoré by tvorili žena a muž. Po zverejnení oznamu a propozícií sa bez problémov prihlásilo 20 dvojíc, ktoré naplnili stav týchto pretekov. Takýto pretek bol prvý svojho druhu na slovensku a dovolím si tvrdiť že aj na svete. Pred pretekmi sme zarybnili malý rybník násadou pstruha dúhového, v množstve 300kg.Počasie bolo na hrane, no voda nezamrzla, lebo sme sa dobre modlili k sv. Petrovi. Pretekov sa zúčastnili páry z celého Slovenska a jeden pár pricestoval aj z Česka. Ráno 2. decembra sa na rybníku Záhumnie prezentovalo 17 dvojíc a paráda sa mohla začať. (zvyšné tri páry trápili zdravotné problémy, jedného z dvojice). Nachystali sme teplé občerstvenie a výbornú kapustnicu. Tak isto aj hodnotné ceny pre najlepšie páry. Boli to kvalitné mäsové výrobky od nášho priateľa Miška a nástrahy od Rain Bow Baits a tiež od Harmony Baits. Počas pretekov sa podarilo zdolať 670 pstruhov, čo bol vzhľadom na počasie, obdivu hodný výkon. Po skončení ôsmeho kola pretekov, sme spočítali výsledky dvojíc a šesť najlepších. Prvý ročník Mikulášsky blyskáč mix dvojíc 2. decembra 2023 na rybníku Záhumnie vyhral pár z Česka Kateřina Ševčíková a Dominik Švub. Na druhej priečke sa umiestnili, Veronika Straková a Rado Belovič (títo dvaja sa videli prvý krát až u nás na rybníku). No a tretia priečka sa za predvedený výkon ušla dvojici Veronika Janžová a Roman Schwarcz (tento pár to spolu tiahne už nejaký ten piatok a majú dve utešené detičky) Všetci zúčastnení boli nakoniec veľmi spokojní s pretekom a prisľúbili účasť aj v tomto roku na druhom ročníku pretekov, ktoré sú na pláne 28. 11. 2024.

Počas roku 2023 sme zarybnili rybník Záhumnie pstruhom dúhovým v množstve 3100 kg a kaprom rybničným v množstve 740 kg. Počas celého roka 2023 sa privlastnilo 2950 kg pstruha a cca 545kg kapra. V mesiaci december a aj v januári boli vhodné podmienky na lov rýb.

V roku 2024 sme prvýkrát doviezli násadu pstruha v stredu 14. februára a v piatok 16. 2. sa začala nová sezóna na čerstvej násade pstruha, čo využila veľká skupina nadšencov tohoto športu.

VČS sme zvolali 18. februára 2024, na ktorej sme si zvolili nový výbor a aj kontrolnú komisiu na ďalších päť rokov.

Prvé preteky v tomto roku sme zorganizovali 2. marca pod názvom Trout master wobler cup. Ktorého sa zúčastnilo 44 pretekárov . Na pretekoch sa mohli použiť ako nástraha iba woblery. Víťazom sa stal Samuel Nagy , druhú priečku obsadil Robo Ondrovič a na bronz dosiahol Stanko Petríček. Všetci traja dostali poháre za umiestnenie a poukážky na nákup tovaru v TROUTSHOP.EU

Hneď na druhý deň 3. marca sa uskutočnil ďalší pretek s názvom Winter hard baits cup, tak isto pre 44 pretekárov . Chytalo sa iba na tvrdé nástrahy (plandavky a woblery) Tento pretek vyhral Vlado Černek na druhej priečke bol Alex Chovan a na tretej Martin Drgoň. Tak ako deň predtým aj tu najlepší získali poháre za umiestnenie a nákupné poukážky. Pred týmto víkendom pribudlo do vody malého rybníka ďalších 300kg pstruha dúhového.

Už o týždeň cez víkend 10.a 11. marca prebehlo prvé kolo Trout ligy jazerná prívlač. Na túto akciu sme zabezpečili bufet s občerstvením a podieľali sme sa na násade pstruha v množstve 200kg z celkového množstva 600kg ktoré sa napustilo do veľkého rybníka.

Aby toho nebolo málo, tak 16. a 17. marca 2024 sme mali na Záhumní už XIV. ročník pretekov, pod názvom Jarný pstruh. Preteky boli pre 6o štartujúcich na 6kôl v šiestich sektoroch. Jednalo sa o dva samostatné preteky, kde víťaz získa bicykel zn. Kellys v hodnote 700euro. V sobotu si prvú cenu odniesol za svoj výkon Roman Schwarcz na druhej priečke bol Jakub Nagy a na tretej Alex Chovan. V pretekoch sa chytilo 1408 kusov pstruha dúhového. Medzi ženami zvíťazila Soňa Predná , na striebornom stupni skončila Erika Ďurdíková a na bronzovom stupni Drahomíra Vaňová. Všetci ocenení obdržali poháre podľa umiestenia a vecné ceny

V nedeľu 17. marca preteky vyhral Milan Gibon Popovič, druhé miesto sa ušlo Romanovi Schwarczovi a na treťom bol Marian Gabčo. Medzi ženami sa poradie zopakovalo ako v sobotu. Počas pretekov v nedeľu sa zdolalo 1084 pstruhov. Počasie nám vyšlo na výbornú, atmosféra bola vynikajúca , organizačne to zvládli všetci zúčastnení a už teraz sa tešíme na jesenné prívlačové bicyklové preteky, ktoré budú 26. a 27. októbra 2024 na Rybníku Záhumnie .

Po sérii pretekov v prívlači, zostal rybník bohato zarybnený pstruhom dúhovým, čo využili členovia a aj široká verejnosť , a s chuťou si zarybárčili a obohatili svoj jedálniček o kvalitné rybie mäsko.

Na deň 27. apríl 2024 sme naplánovali a zabezpečili preteky v love kapra, pod názvom Orvištský šupináč. Jednalo sa už o XII. ročník obľúbených pretekov medzi verejnosťou. Pred pretekmi sme do rybníka napustili 600kg kapra výber, z rybnikárstva Pohořelice Zúčastnilo sa ho 47 pretekárov. Pretek sa začal o 7:30a už o 15 minút Fero Karkuš zdolal prvého bodovaného kapra, za čo bol na konci pretekov odmenený. Najviac bodovaných kaprov počas pretekov ulovil Laco Košút a to 13 kusov, za čo sa mu tiež ušla tekutá odmena. Víťazom, resp. víťazkou pretekov sa stala dlhoročná stálica ktorá sa pravidelne zúčastňuje na našom rybníku všetkých pretekov, pani Drahomíra Vaňová z Nového mesta nad Váhom. Drahuška zdolala kapra o hmotnosti 11,5kg a dĺžke 86cm. Za svoj výkon bola odmenená vecnými cenami v hodnote 220 euro a pohárom pre víťaza pretekov. Jej meno bude navždy vyryté na putovnom pohári. Na striebornej priečke sa umiestnil Vlado Vaško, ktorý zdolal kapra o váhe 10,84kg , dlžka bola 89cm. Vlado obdržal pohár za druhé miesto a vecné ceny v hodnote 170 euro. Na tretej priečke sa umiestnil minuloročný víťaz Imro Munka, ten zdolal kapra o váhe 10.15kg a dĺžke 87cm. Tak isto Imro dostal pohár za tretie miesto a vecné ceny v hodnote 120euro. Boli odmenený aj pretekári na 4., 5. a aj 6. mieste vecnými cenami. Všetky vecné ceny nám na preteky poskytli :

pani Katarína Lipková rybárske potreby DAIV

pán Martin Mičo rybárske potreby Angelers

pán Oliver Malo Olík Rybársky Partikel

RZ Záhumnie

za čo im veľmi srdečne ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Ešte v polovici mesiaca január, sme si podali žiadosť na VÚC Trnava o dotáciu na nákup kvalitnej motorovej kosačky, ktorá nám bude pomáhať pri údržbe areálu rybnika Záhumnie. Tento areál pravidelne kosíme , čistíme a staráme so oň, aby obyvatelia Veľkého Orvišťa ale aj širokého okolia sa tam cítili spokojne a príjemne. O to viac nás mrzí, keď niektorí nočný návštevníci zanechávajú po sebe odpadky, popísané stoly a prístrešky. Darmo, človek sa učí celý život, raz im to snád dopne a prestanú znevažovať našu snahu vytvoriť niečo pre vás všetkých.

Na záver mi dovoľte aby som poďakoval vám všetkým, ktorí svojou účasťou na našich podujatiach nás presviedčate, že to robíme dobre. Vidíme sa na Záhumní priatelia.

 

Autor článku Norbert Michel